Пітбультер’єр і стаффордширський тер’єр – дві породи собак, що мають безліч схожих рис і характеристик. Через подібності цих собак нерідко плутають один з одним. Але при виборі чотириногого друга однієї з цих порід відмінності можуть мати принципове значення.
Прийнявши рішення завести в будинку пітбуля або амстаффа, варто попередньо вивчити особливості кожної з порід.

Зліва – пітбуль, праворуч – стаффорд
Пітбуль і стаффорд: відмінні риси і очевидні схожості
Амстафф і пітбуль мають однакових предків у вигляді англійського бульдога і тер’єра. Основні селекційні роботи проводилися в США, але батьківщиною собак вважається Великобританія.
При селекції цих порід кінологи використовували: потужного англійського бульдога; реактивних білосніжних тер’єрів; іспанських і шотландських травильних собак.
Пітбуля і стаффа можна віднести одній групі порід, які виводилися із загальною метою – участь в кривавих собачих боях. На початку XX століття ці розваги були неймовірно популярні в США.
Перший пітбуль з’явився на світ в 1921 р, з амстафф світ познайомився набагато пізніше, лише в 1936 р
Надалі селекційні роботи з породами пішли різними шляхами. Наприклад, у пітбулів кінологи робили акцент на бойові властивості, а у стаффа – на виставкові характеристики.
Стаффорд в порівнянні з пітом могутніший, вищий в холці, краще піддається дресурі. Крім того, породні характеристики тер’єрів стабільніші. Тому стаффордширський тер’єр – порода, яку визнала міжнародна кінологічна федерація МКФ, або FCI.
Пітбуль і стаффорд: опис порід
Незважаючи на те, що стаффордширський тер’єр – це модифікована версія пітбуля, собаки цих двох порід мають зовнішні відмінності.
Спостерігається різниця в розмірі тулуба і обсязі грудної клітки: у Стаффорда ці показники вищі. До того ж м’язи на морді у стаффордширських тер’єрів виражені яскравіше і розвинені більше.
Відмінності пітбуля від стаффорда зведені в таблицю, що дозволить наочно порівняти представників цих двох порід:
Характеристики | Пітбулі | Стаффорди |
---|---|---|
Вердикт МКФ | Порода не визнана | Порода визнана в 1970 році |
Локація / час появи | Америка, 1921 рік | Америка, 1936 рік |
Зріст, см | від 42 до 44 | від 46 до 48 |
Вага, кг, не більше | 29 | 33 |
Будова тіла | Тулуб менш масивний. Собака приземкувата, з більш короткими кінцівкам | Тулуб потужний. У собаки кінцівки вище, груди ширше |
Риси характеру | Високий ступінь природної агресивності | Більш поступливі |
Цільові якості | Бойові | Виставкові |
Дресура | Добре піддаються дресурі. Необхідний досвідчений дресирувальник і господар | Добре піддаються дресурі. Необхідний досвідчений дресирувальник і господар |
Догляд | Міська собака | Міська собака |
Особливість догляду | Мінімальні вимоги | Мінімальні вимоги |
У країнах Шенгену, через прийняття закону, що забороняє собачі бої, популярність стаффордів і пітбулів різко зменшилася. А в Америці, де такі бої проводяться легально, попит на них стабільно високий.
В Україні стаффа і пітбуля також можна зустріти досить часто.
Характер
В першу чергу на собачий темперамент впливає спеціалізація породи. Пітбулі і Стаффорди, створені для битв, вирізняються розумом, витривалістю, силою духу, відданістю господареві. Бойова спрямованість цих порід виробила у їх представників блискавичну реакцію і підвищену наполегливість.
Більшість кінологів запевняє, що за умови грамотного виховання стаффордширського і пітбультер’єра, ці собаки можуть стати надійними компаньйонами, вірними друзями.

Зліва – стаффорд, праворуч – пітбуль
Володіючи неймовірною силою, витривалістю, гострим чуттям, пітбулі і стаффорди служать в поліції, беруть участь в рятувальних операціях, розшукують наркотики / вибухівку.
Між пітбулем і стаффордом існують очевидні відмінності:
- Стаффорди володіють більш поступливим характером, з більшою охотою виконують команди, швидше їх запам’ятовують;
- Піти набагато агресивніші за стаффорда, особливо до інших представників собачих порід;
- Амстаффи проявляють більшу старанність у навчанні, намагаючись догодити господарям.
Купуючи собаку з бойовим генетичним кодом, необхідно вкрай відповідально вибудовувати взаємини з нею: такі породи призначені для досвідчених собачників.
Пітбулів і Стаффордів не можна:
- використовувати для захисно-вартових цілей;
- натаскувати на затримання людей;
- виховувати в якості охоронців.
При штучному пробудженні агресії можуть прокинутися сплячі інстинкти собаки: в результаті і пітбуль і стаффордширський тер’єр стануть абсолютно некерованими.
Пітбуль і стаффорд: виховання і дресура
Щоб пітбуль і стаффордширський тер’єр стали відданими друзями і компаньйонами, необхідно здійснювати їх грамотне виховання і дрессуру.
Собаки потребують підвищеної фізичної активності, навантаження.
Починаючи з щенячого віку, господар повинен продемонструвати собаці свою перевагу. Якщо представники цих порід сприймають людину як ватажка, вони будуть слухняні та легко навчатися.
Будь-який грубий примус, фізичне покарання під час дресирування пригнічують розвиток таких собак, викликаючи відповідну реакцію: підвищену агресію, спорожнення в будинку, знищення меблів, відмова від намордника та ін.
Починають дресирування американського стаффордширського тер’єра і пітбуля з 1,5 місяця. Неприпустимо, щоб щеня гарчало на господарів: надалі це негативно позначиться на поведінці собаки.

Пітбуль – дресирування
Важливими нюансами дресирування стаффа і піта кінологи вважають:
- Похвалу – вона сприяє тому, що пес починає більше старатися.
- Прогулянки – до 1,5 років цих собак необхідно приручати до дружнього відношенню до інших собак.
- Відсутність підвищених інтонацій, грубощів – при дресируванні людині треба дивитися в очі собаці, демонструючи їй свою значимість.
- Принцип непоступливості – не рекомендується йти на поводу у пітбулів і стаффордів.
- Усунення агресії в будь-якому її прояві – амстафф і пітбультер’єр так влаштовані, що якщо одного разу похвалити їх за те, що вони загавкали на п’яного перехожого тощо., то вони це запам’ятають і будуть так робити постійно. Собаки почнуть проявляти відверту недружелюбність, причому до всіх без розбору.
Важливо! Відрізняється пітбуль від стаффордширського тер’єра тим, що останній охочіше піддається дресируванню ніж пітбуль. Тому при його дресируванні обов’язково повинен допомагати спеціально навчений фахівець – кінолог.
Догляд
Ці породи собак однаково підходять для утримання в умовах приватного будинку, і в умовах міської квартири.
Проживання під відкритим небом неприйнятне: коротка шерсть без підшерстя не зможе захистити від холоду. Вирушаючи на зимовий вигул, пітів і стаффів утеплюють собачими комбінезонами на байці.
Собакам потрібно не менше двох прогулянок протягом дня тривалістю від 60 хв.

Стаффорд – прогулянка на повідку
Догляд за американським пітбультер’єром і стаффордширський тер’єром однаковий і включає в себе:
- Купання один раз в тридцять днів, можна рідше.
- Вичісування раз в три дні.
- Стрижка кігтів у міру їх відростання.
- Гігієна очей, вух спеціальними засобами раз в сім днів.
Увага! Категорично забороняється садити пітбулів і стаффордів на ланцюг. Подібне утримування провокує у собак невмотивовану агресію і підвищений рівень агресії.
Годування
Пітбулі і стаффордширські тер’єри зовсім не примхливі в їжі: ці породи кінологи вважають практично всеїдними.
Пітам і стаффам рекомендований схожий раціон харчування. Їх можна годувати як натуральними продуктами зі столу, так і якісними промисловими кормами.
Раціон повинен бути збалансований, включати всі необхідні комплекси вітамінів. Харчування пітбулів і стаффордширських тер’єрів має відповідати віковим показниками вихованців та стану їх здоров’я.
У пітбулів трапляються алергічні реакції на ряд продуктів харчування.
Шкідливими для пітів є:
- яловичина;
- рис;
- кукурудза;
- пшениця.
Крім цього, пітбулів не слід «пригощати» різними крупами, на відміну від інших порід собак. Злаки викликають у пітбулів швидке ожиріння.
Виняток – це цуценята, в період свого активного дорослішання.
Ставлення собак до дітей та інших домашніх тварин
Американські амстаффи і пітбулі неймовірно активні за своєю природою, вони обожнюють рухливі ігри з дітьми. До кола собачих інтересів входять: догонялки (лови), подолання перешкод, ігри з м’ячем і т.д.
Увага! Фахівці категорично не рекомендують залишати пітбулів і стаффордів наодинці з малюками. Собаки настільки потужні і активні, що можуть випадково штовхнути дитину, заподіявши йому серйозної шкоди. Не слід довіряти бійцівським собакам малолітніх дітей, які не досягли шкільного віку.
Відносно дрібних домашніх вихованців, таких як кішки, морські свинки, хом’ячки, папужки та ін., стаффорди і пітбулі часто проявляють агресію, сприймаючи їх як здобич.
Якщо в будинку на момент появи цуценя піта або стаффа вже є невелика тварина, то вихованців можна буде подружити.

Щеня пітбуля і кошеня
Головне – не підселювати кошеня або цуценя до вже дорослого пса.
Пси пітбуля надзвичайно непримиренні до собак на вулиці: вони будуть шукати будь-який привід для ініціювання бійки. Тому таких вихованців вже зі щенячого періоду необхідно соціалізувати, регулярно виводячи на собачий майданчик.
Амстафф чи пітбультер'єр: кому віддати перевагу?
Важко однозначно відповісти на питання: «Хто краще, кому віддати перевагу: пітбулю, або стаффорду?». Кожна порода по своєму гарна, але і володіє певними відмінностями.
Остаточне рішення про вибір породи повинен робити потенційний господар, попередньо зваживши всі «за» і «проти».
Необхідно розуміти ті цілі, які ставить перед собою собачник:
- Американський пітбультер’єр – якщо потрібно забезпечить охорону будинку, власну безпеку.
- Стаффорд – якщо хочеться знайти відданого вихованця, надійного помічника.
- Стаффорд – якщо планується участь у виставках, а також подальше розведення: пітбулів не визнає МКФ.
- Стаффорд – якщо в будинку проживають дрібніші вихованці. Амстафф більш поступливий, ніж пітбуль.

Ліворуч і праворуч – стаффорди, по середині – пітбуль
Відрізнити питбуля від стаффордширського тер’єря непросто: собаки мають лише мінімальні зовнішні відмінності і не сильно відрізняються характером.
Ця подібність пояснюється просто: пітбуль і стаффорд виводилися спеціально для участі в собачих боях і мають однакових предків.
Здійснюючи вибір майбутнього чотириногого вихованця, в першу чергу, слід виходити з мети його використання. І не забувати, що грамотне виховання допоможе з будь-якого собаки отримати доброзичливого друга, турботливого компаньйона, і навпаки, невірний підхід до дресирування вихованця може зробити з нього страшного агресора.
Стаффорд і пітбуль – собаки, рекомендовані виключно для досвідчених собачників.
Залишити коментар
You must be logged in to post a comment.